ZŠ Otice
OticeZákladní škola

Náplň činností v ŠD

Práce s dětmi 1. a 2. ročníku se zaměřuje ve všech činnostech na nácvik klíčových kompetencí a podporu rozvoje základních dovedností pro zvládání výuky (rytmizace, čtení s porozuměním, rozpoznávání geometrických tvarů, hry s písmenky, nácvik hrubé i jemné motoriky atd.), pro žáky 1. třídy jsou zařazovány drobné aktivitky v anglickém jazyce (písničky, básničky, hry).

V rámci činností ve školní družině je podporována dovednost sebeobsluhy (převlékání, zavazování bot, úklid hraček, nachystání si pracovního místa, úklid pracovního místa …

V rámci přednesu, reprodukce básniček a říkanek děti trénují správnou výslovnost.

Děti z vyšších ročníků pracují samostatně v rámci rozlišných „koutků“ (viz Otevřené vyučování), kde se věnují různým činnostem (výtvarný ateliér, čtenář salón, kostkoviště, lego koutek, relaxační koutek, stolní hry, tabule, sportovec, písek a modelování, domeček). Toto uspořádání podporuje vzájemnou pozitivní interakci, kooperaci a komunikaci mezi dětmi. Zároveň je učí zodpovědnosti za svůj koutek. Každý týden děti vytvoří jeden výrobek, kterým si zdobí svou třídu, případně si jej odnáší domů.

Činnosti ve školní družině také reagují na aktuální tradice během kalendářního roku jako je například Advent, Vánoce, Velikonoce, dny české státnosti a další.

Školní družinu navštěvují také děti se specifickými vzdělávacími potřebami. V rámci výchovného procesu ve školní družině je kladen důraz na individuální přístup k těmto dětem
a na respektování jejich specifických potřeb.

Všechny děti se účastní každý týden „komunitního kruhu“, kdy formou dramatizace trénují různé situace (jak se chovat ve třídě; jak si říct, když mi něco vadí; jak nabídnout druhému pomoc; jak se chovat bezpečně jako účastník silničního provozu…) či prodiskutovávají různá témata nebo aktuální problém a hledají společně řešení.

Veškeré aktivity komunitního kruhu směřují k upevňování pozitivní atmosféry ve školní družině a tím zároveň podporují dobré sociální klima ve škole.

• Odpočinková činnost:

četba, relaxace dětí, poslech hudby, konstruktivní hry, deskové hry, omalovánky, volné kreslení

• Zájmová činnost:

Estetická: výtvarné a pracovní činnosti (kresba, malba, vystřihování, prostorové práce)

Společensko-vědní: komunitní kruh, státní svátky, výročí

Pracovně – technická: konstrukční práce, prostorové práce

Hudebně – dramatická: hra na nástroje, zpěv, rytmizace, práce s dechem, dramatizace pravidel, dramatizace pohádek

Sportovní: pobyt venku, pohybové hry, míčové hry, koordinační hry, procházky

Základní škola a Mateřská škola Otice - příspěvková organizace

Kylešovská 105
747 81 Otice

Svátek má Darja